fb9bea27e44a82e990672bcec1c7e365.jpg
67f7f06a03a4c25cb5a33dd768ce27e2.png

Od 2009 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy organizuje wraz z Katedrą Sztuki Sakralnej lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Instytutem Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego plenery dla malarzy ikon. Ich dorobek jest dokumentowany i był prezentowany na ponad 100 wystawach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi, Armenii Gruzji, Szwajcarii, Austrii i w Niemczech. Opublikowaliśmy 15 katalogów poplenerowych, 3 wydawnictwa albumowe i 2 filmy dokumentalne. W Nowicy prace powstałe w trakcie plenerów są obecne w cerkwiach, kaplicy Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny i jako przydrożne kapliczki na drzewach. Sukcesywnie przekazujemy prace plenerowe placówkom muzealnym posiadającym w swych zbiorach ikony historyczne.

sobota, 17 maja 2014

Варшавська виставка нетрадиційної ікони Дмитра Гордіци (Фото)


Варшавська виставка нетрадиційної ікони  Дмитра Гордіци (Фото)10 травня в Костелі творчих осередків у Варшавівідбулося відкриття виставки нетрадиційної ікони відомого українського художника Дмитра Гордіци. Виставка під назвою «Повернення» охоплює 15 ікон маляра, написаних у різні роки.

 Організаторами події виступилиЦентр досліджень української сакральної культури при Києво-Могялянській академії, Душпастирство творчих осередків Варшавської Архидієцезіїта Кафедра україністики Варшавського університету.
Дмитро Гордіца(нар. 1981 р.) ‒ вихідець із с.Чорнолізці на Івано-Франківщині. У 2000 році закінчив Косівський коледж прикладного та декоративного мистецтва ім. В. І. Касіяна (відділ «Художнє дерево»). Згодом навчався у Львівській національній академії мистецтв та Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури у Києві. Учасник численних міжнародних та всеукраїнських  виставок (Мюнхен, Київ, Львів, Тернопіль, Чернівці, Дрогобич та ін.)
Також Дмитро Гордіца ‒ учасник мистецького угрупування «Зогофарос»; засновник та керівник Центру досліджень української сакральної культури при Києво-Могилянській академії;  член Національної спілки художників України та Української спілки іконописців; організатор циклу симпозіумів «Українське сакральне мистецтво» в Софії Київській.
Варшавська виставка Дмитра Гордіци «Повернення», яка триватиме з 11 по 25 травня, це не перший творчий досвід митця у Польщі. Разом із варшавським «Товариством приятелів Новиці» та кафедрою сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв художник брав участь у IV та VМіжнародному пленері іконописців (2012-2013 рр.) (Новиця, Малопольське воєводство). Ікони Дмитра Гордіци були представлені на виставці «Апостоли» (2012 р., Новиця-Криниця-Краків-Варшава; Львів-Луцьк), «Святі Великомученики» (2013 р., Криниця), «Моє кредо в іконі» (Люблін) та ІІІ Міжнародному пленері«Замлиння 2013».
На відкритті варшавської виставки автора вітали священик Костелу Святого Андрія та Святого Альберта Григорій, пан МатеушСора (Голова «Товариства приятелів Новиці») з дружиною Аґнєшкою, доктор Катерина Якубовська-Кравчик (кафедра україністики Варшавського університету), Віце-консул Польщі в Луцьку Кшиштоф Савицький, ТомашАвджєйчик (Товариство польських художників), польські іконописці Моніка Єромінек, ГубертКампа, Анна Копєц-Ґібас, Моніка Звіржинськата Марта Пєкарська, з якими автор знайомий із Міжнародного пленеру іконопису в Новиці, а також іконописець Ірина Флякович зі Львова.
Художник зізнається, що найближчим часом має намір «перевести виставку «Повернення» до Криниці в Галерею Отця Івана Піпки, який є співорганізатором Міжнародного пленеру іконописців в Новиці, а звідти доГлівіц, Ополя і Любліна», також «з доктором Катериною Якубовською плануємо зареєструвати у Польщі альманах «Наша сфера».
Івано-франківчани та краяни мають змогу споглядати давніші роботи Дмитра Гордіци у каплиці Святого апостола Луки (вул. Медична 6, головн. корпус Обласної психо-неврологічної лікарні), а також у рідному селі Чорнолізці (Тисменицький район), де митець у 2012-2013 рр.  розписав купол Церкви Перенесення Мощей Святого Миколая Чудотворця. А в резиденції священика Василя Качура, настоятеля чорнолізької церкви, знаходиться розписана Дмитром ГордіцеюКаплиця-Хрещальня з образом «Хрещення Господа Нашого Ісуса Христа» (2013 р.) Як зізнається художник, «у каплиці школи с.Чорнолізці, де навчаються два мої маленькі янголятка ‒ мої доньки Христинка та Іванка-Марія ‒знаходитьсянаписана мною іконаапостолів Святих Петра і Павла». Також у селі Одаї (Тисменицький район) зберігається Розіп’яття з пристоячими Богородицею таСв Іваном Богословом 2002 р.) на замовлення нині покійного священика Любомира Палюги (для Церкви Різдва Богородиці). Для рідного села Чорнолізцімитець плануєцього літа написати велику ікону Святого Миколая з житієм.
Іконописний почерк Дмитра Гордіци характеризується як «конструктивістський неовізантизм» (Христя Береговська). Сам автор окреслює свої твори як «нова українська ікона (модерні пошуки канонічності)» і з приводу «нетрадиційності» власних ікон зауважує, що для нього «канон – це одкровення. Але канон має право звучати різними мовами і в різних стилях. Так, як Євангеліє може бути перекладене різними мовами. Ніколи не було канонізації самого стилю. Йдеться про певну ірреальність. І форма  повинна нагадувати про цю трансцендентність, натякати на неї...» Зараз Дмитро Гордіца разом із доктором Варшавського університету Катериною Якубовською-Кравчик працює над масштабним та надзвичайно цінним для історії сакрального мистецтва проектом‒ українсько-польським DVD-альманахом «Наша сфера», націленим на висвітлення актуальних подійзі сфери сучасного сакрального мистецтва України та Польщі.
Також Дмитро Гордіцавиступив одним із ініціаторів проекту пам’яті Небесної сотні: на іконах  у вигляді щитів планується зобразити молитовних заступників  загиблих. Художники, які працюватимуть над проектом, передадуть свої роботи в постійну експозицію.

Наталя Ткачик

http://frankivchany.if.ua/zhittya/804-varshavska-vystavka-netradytsiinoi-ikony-dmytra-hordits

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz