fb9bea27e44a82e990672bcec1c7e365.jpg
67f7f06a03a4c25cb5a33dd768ce27e2.png

Od 2009 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy organizuje wraz z Katedrą Sztuki Sakralnej lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Instytutem Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego plenery dla malarzy ikon. Ich dorobek jest dokumentowany i był prezentowany na ponad 100 wystawach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi, Armenii Gruzji, Szwajcarii, Austrii i w Niemczech. Opublikowaliśmy 15 katalogów poplenerowych, 3 wydawnictwa albumowe i 2 filmy dokumentalne. W Nowicy prace powstałe w trakcie plenerów są obecne w cerkwiach, kaplicy Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny i jako przydrożne kapliczki na drzewach. Sukcesywnie przekazujemy prace plenerowe placówkom muzealnym posiadającym w swych zbiorach ikony historyczne.

2022

 


XIV edycja Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów odbyła się w dn. 6-17 września w Wesołej, w parafii pod wezwaniem Opatrzności Bożej. W miejscu niezwykłym, które jest jedną z najważniejszych, autorskich realizacji Jerzego Nowosielskiego. Mieszkaliśmy w domu rekolekcyjnym, gdzie znajdują się polichromie tego artysty. Modliliśmy się w wymalowanym przez niego kościele. Naszym gospodarzem była ekumeniczna wspólnota Chemin Neuf.  Współorganizatorami tegorocznego pleneru były Pracownia Badań nad Ukraińską Tożsamością (Uniwersytet Warszawski) oraz Katedra Sztuki Sakralnej lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Szukając tematu przewodniego dla tego spotkania, myśleliśmy o perspektywie, która rozprasza mroki tragedii, jaka bezpośrednio dotyka naszych ukraińskich przyjaciół. Poczucie bezsilności wobec przemocy, rozpacz i ból były też udziałem uczniów Chrystusa – świadków Jego męczeństwa. Mimo że Chrystus zapowiedział swoje zmartwychwstanie, jedni uczniowie uwierzyli w nie dopiero, gdy zobaczyli pusty grób, inni – gdy spotkali go osobiście. Przywołujemy to doświadczenie zapisane w relacjach ewangelistów.

Do Wesołej nie mogli przyjechać ukraińscy malarze. Przyjechały malarki – żony i siostry tych, którzy bądź są na froncie, bądź czekają na wezwanie do wojska. Niektóre z nich straciły bliskich. Mamy nadzieję, że ikony, które powstały w trakcie pleneru, efekty ich pracy i pracy malarzy z Polski pomogą przezwyciężyć poczucie samotności i zagubienia, zbliżą nas do zrozumienia TAJEMNICY, która jest fundamentem chrześcijaństwa. 

Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, Uliana Tomkewycz, Mateusz Sora


Lista uczestników:

Komisarz: Ulyana TOMKEVYCH

Uczestnicy: Hlafira SHCHERBAK, Albina YALOZA, Oksana ROMANIV-TRISKA, Olya KRAVCHENKO, Kateryna KUZIV, Natalia SATSYK, Yaryna MOVCHAN, Uliana KREKHOVETS, Kateryna HANEYCHUK, Lila BABIAK, Ulyana NYSHCHUK, Anna SIVOKHA, Anastasiia USTIIANYCH, Chrystyna MAKSYMENKO, Olena KENDZOR, Danylo MOVCHAN, Sviatoslav VLADYKA, Konstiantyn MARKOVYCH, Volodymyr LUTSYK, Ivan DASHKO, Dmytro HORDITSA, Anna MAKAĆ, Sylwia PERCZAK, Katarzyna JAKUBOWSKA, s. M. Natanaela Wiesława BŁAŻEJCZYK CSSF, Ewa ZALEWSKA, Joanna MAZUŚ, Anna NOWAK, Borys FIODOROWICZ, Grzegorz WNĘK, Waldemar M. KUCZMA, Krzysztof SOKOŁOWSKI,o. Tomasz BIŁKA OP, Hubert DOLINKIEWICZ, br. Marcin ŚWIĄDER OFMCap, Andrzej FYDRYCH.

Wystawy:

  • Wystawa we Lwowie (video 1), 
  • Wystawa w Siedlcach
  • Wystawa w Nowym Sączu [1], [2]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz