fb9bea27e44a82e990672bcec1c7e365.jpg
67f7f06a03a4c25cb5a33dd768ce27e2.png

Od 2009 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy organizuje plenery dla malarzy zrzeszonych wokół współczesnych ośrodków ikonopisania w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Słowacji. Współorganizatorami tego przedsięwzięcia są: Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej Sarepta, Katedra Sztuki Sakralnej lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Studium Chrześcijańskiego Wschodu, oraz malarze związani z mińską pracownią IKONIQUE. Uczestnikami warsztatów w Nowicy są artyści reprezentujący tradycje prawosławne i katolickie, którym przyświeca ten sam cel – odnowa ikony jako obrazu liturgicznego stanowiącego ważny element wspólnej tradycji Kościoła.

2010



Po raz kolejny we wrześniu miało miejsce w Nowicy spotkanie ikonopisów kontynuujących tradycję sztuki cerkiewnej. W tym roku zgromadziło ono 20 osób związanych z Lwowską Akademią Sztuk Pięknych oraz warszawskimi pracowniami Droga Ikony i Studium Chrześcijańskiego Wschodu. Organizując warsztaty zależało nam na tym, aby przybliżyć mało znane, ale żywe i intrygujące wschodnie malarstwo ikonowe. Chcieliśmy jednocześnie zaprezentować współczesnych artystów tworzących prace o tematyce religijnej. W ten sposób projekt zaowocował niezwykłą dwutygodniową wyprawą w głąb tradycji i medytacji. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu kapelanów, komisarzy oraz uczestników i gości konferencji „Ikona Bogurodzicy – obraz kobiety”.

Materialnym owocem warsztatów są zarówno ikony, jak i teksty prelekcji konferencyjnych. Prezentowane na wystawach oraz w katalogu prace są świadectwem znakomitej sprawności warsztatowej, nowych inspiracji artystycznych i modlitewnego skupienia; natomiast tym, co pozostanie w pamięci wszystkich, którzy dotarli do „Sarepty” w czasie warsztatów, jest udział w autentycznej wspólnocie pełnej modlitwy, kontemplacji i otwarcia się na siebie malarzy tworzących na kolanach ku chwale bożej. Tegoroczne spotkanie pokazuje, że ikona żyje, zmienia się, szuka nowych form komunikacji, aby dotrzeć do współczesnego człowieka z Dobrą Nowiną.

Warsztaty odbyły się dzięki finansowemu wsparciu Marszałka Województwa Małopolskiego, który w ramach programu „Kultura bez granic” objął nasz projekt mecenatem, oraz Katolickiego Biura Informacji i Inicjatyw Europejskich (OCIPE) i firmy AkzoNobel.




Galerie zdjęć:


Prace powstałe w trakcie warsztatów zostały zaprezentowane w Krynicy Zdroju (24 września – 15 października) w Willi Romanówka, w Nowym Sączu w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, w Przemyślu (22 - 31 października) w Soborze Archikatedralnym Kościoła Greckokatolickiego, we Lwowie (5 - 25 listopada) w Muzeum Etnograficznym, w Łucku (26 listopada - 5 grudnia) w galerii Wołyńskiego Związku Artystów oraz w Warszawie (17 grudnia – 7 stycznia) w siedzibie Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Warsztaty odbyły się dzięki finansowemu wsparciu Marszałka Województwa Małopolskiego, który w ramach programu „Kultura bez granic” objął nasz projekt mecenatem, oraz Katolickiego Biura Informacji i Inicjatyw Europejskich (OCIPE) i firmy AkzoNobel.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz