Czy sztuka sakralna jest dziś jeszcze ważna? Kto tego potrzebuje? Kto jeszcze dziś maluje ikony i dlaczego? Co młodzi ikonografowie chcą wyrazić poprzez swoją sztukę? Doświadczenia z Międzynarodowych Warsztatów Malowania Ikon w Polsce. W cieniu wojennej tragedii polscy i ukraińscy ikonografowie spotkali się w maju 2022 roku, by malować ikony podczas Międzynarodowych Warsztatów Malowania Ikon. W tym roku jednak wiele rzeczy było inaczej: ukraińscy malarze nie mogli przyjechać. Zamiast nich przybyło wiele malarek – żon i sióstr tych, którzy albo służyli na froncie, albo czekali na powołanie. Z perspektywy tragedii wojny, poczucia samotności, bezradności, rozpaczy, żalu i bólu wyłoniły się współczesne ikony, które na nowo odkrywają tajemnicę życia, śmierci i zmartwychwstania. Bedą one zaprezentowane na wystawie w Instytucie Polskim w Wiedniu.
Otwarcie wystawy, w której wzieli udział artyści z Polski i Ukrainy, poprzedziła dyskusja. Uczestnicy: Mateusz Sora (organizator Międzynarodowych Warsztatów Malowania Ikon) i dr Katarzyna Jakubowska (kulturoznawca i literaturoznawca, Uniwersytet Warszawski – Wydział Ukrainoznawstwa), lwowskie artystki Oksana Romaniv-Triska (Zakład Sztuki Ludowej Instytutu Etnologicznego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy) i Ulyana Tomkevych, Univ. Prof. Mag. dr Thomas Mark Németh, kierownik Instytutu Teologii Historycznej, Wydział Teologii i Historii Chrześcijańskiego Wschodu, Katolicki Wydział Teologiczny, Uniwersytet Wiedeński, ukraińsko-greckokatolicki ksiądz i malarz ikon.
Moderacja: em. Univ.- Prof. Mag dr dr h.c. Alois Woldan, Instytut Slawistyki, Uniwersytet Wiedeński, prezes Towarzystwa Austriacko-Ukraińskiego (ÖUG).
Tłumacz Mag. Joanna Ziemska, kierownik Tłumaczenia Literackiego ARGE w Instytucie Tłumaczeń Pisemnych i Ustnych Uniwersytetu Wiedeńskiego.
Podczas dyskusji prelegenci starali się odpowiedzieć na następujące pytania: czy sztuka sakralna jest dziś jeszcze ważna? Kto tego potrzebuje? Kto jeszcze dziś maluje ikony i dlaczego? Co młodzi ikonografowie chcą wyrazić poprzez swoją sztukę? Jak zmieniają się techniki, motywy i elementy malarstwa ikonowego?
Wystawę można zobaczyć do 24 marca 2023r. Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl
Organizatorzy: Instytut Polski w Wiedniu, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, Ambasada Ukrainy w Republice Austrii, Katedra Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Partner: Polska Akademia Nauk w Wiedniu, Kościół Świętej Barbary w Wiedniu.
Źródło: Instytut Polski w Wiedniu.
Rozmowa na antenie Polskiego Radia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz