fb9bea27e44a82e990672bcec1c7e365.jpg
67f7f06a03a4c25cb5a33dd768ce27e2.png

Od 2009 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy organizuje plenery dla malarzy zrzeszonych wokół współczesnych ośrodków ikonopisania w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Słowacji. Współorganizatorami tego przedsięwzięcia są: Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej Sarepta, Katedra Sztuki Sakralnej lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Studium Chrześcijańskiego Wschodu, oraz malarze związani z mińską pracownią IKONIQUE. Uczestnikami warsztatów w Nowicy są artyści reprezentujący tradycje prawosławne i katolickie, którym przyświeca ten sam cel – odnowa ikony jako obrazu liturgicznego stanowiącego ważny element wspólnej tradycji Kościoła.

poniedziałek, 19 czerwca 2023

Nagroda im. W. Pietrzaka

 


15 czerwca 2023 r. w Warszawie wręczono Nagrodę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka. To najstarsze przyznawane przez instytucję niepaństwową odznaczenie miało w tym roku swoją 76. odsłonę.

Uroczystą galę poprowadził Marek Zając. Obecni byli również bp Michał Janocha, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz kapituły Nagrody im. W. Pietrzaka; ks. Dariusz Wojtecki, krajowy asystent kościelny KSCCH; Sławomir Józefiak, Przewodniczący Rady Nadzorczej KSCCH oraz Prezes GRUPY INCO S.A.; Maciej Szepietowski, sekretarz nagrody; Tomasz Nakielski, przewodniczący Rady Fundacji Civitas Christiana.

Pierwszą nagrodą uhonorowano środowisko warsztatów ikonowych NOWICA – za niestrudzone budowanie artystycznych i religijnych mostów pomiędzy Polakami i Ukraińcami oraz narodami sąsiednimi, pomiędzy katolikami obrządku łacińskiego i greckiego a prawosławnymi oraz za wybitny wkład w rozwój współczesnego malarstwa ikonowego.

Laudację wygłosił dr Piotr Kopszak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Podkreślił on, że obie nagrodzone organizacje – Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, jak i Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej Sarepta, zainicjowały ogromne zainteresowanie malarstwem ikonograficznym w Polsce, a także przyczyniają się do spotkania i wymiany między Wschodem i Zachodem, do budowania mostów między ludźmi różnych denominacji chrześcijańskich.

O wręczenie nagród poproszeni zostali ks. bp prof. Michał Janocha, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, przewodniczący kapituły nagrody, oraz Kamil Sulej, prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Nagrodę dla środowiska warsztatów ikonowych odebrali Mateusz Sora, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy, oraz Piotr Marciniszyn, członek zarządu, w zastępstwie za przewodniczącego Bractwa Młodzieży Greckokatolickiej Sarepta o. mitrata Jana Pipkę.

O dwudziestoletniej działalności Nowicy Mateusz Sora powiedział, że miał to być „eksperyment ponadetniczny i ponadkonfesyjny”, łączący katolików obrządku rzymskiego oraz greckiego. Podziękował też partnerowi włączającym się w warsztaty – Katedrze Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy zaprosił przy okazji na wystawę „Spotkanie ze Zmartwychwstałym” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, która zostanie otwarta 30 czerwca. Dodał, że efekty warsztatowych plenerów ikonopisarskich są wystawiane w sześciu różnych miejscach, w tym we Lwowie i MAW.

"Dołożymy wszelkich starań, żeby w tych miejscach, w których znajdują się zbiory historycznych ikon, pojawiły się współczesne ikony właśnie po to, żeby pokazać, że to nie jest zamknięta historia, że można współczesnym językiem mówić o doświadczeniu religijnym – podkreślił Mateusz Sora."

Piotr Marciniszyn opowiedział historię powstania Bractwa Młodzieży Greckokatolickiej Sarepta, która swój początek bierze w 2004 roku. Bractwo zawiązało się z potrzeby młodzieży, potomków wysiedlonych w akcji „Wisła” grekokatolików, żeby zobaczyć cerkwie i ikony, gdyż tam, gdzie mieszkali, nie mieli okazji obcować z dziedzictwem przodków. Tak trafili do cerkwi w Nowicy i zawiązała się przyjaźń między środowiskami. (źródło)


Nagroda im. W. Pietrzaka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz