fb9bea27e44a82e990672bcec1c7e365.jpg
67f7f06a03a4c25cb5a33dd768ce27e2.png

Od 2009 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy organizuje wraz z Katedrą Sztuki Sakralnej lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Instytutem Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego plenery dla malarzy ikon. Ich dorobek jest dokumentowany i był prezentowany na ponad 100 wystawach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi, Armenii Gruzji, Szwajcarii, Austrii i w Niemczech. Opublikowaliśmy 15 katalogów poplenerowych, 3 wydawnictwa albumowe i 2 filmy dokumentalne. W Nowicy prace powstałe w trakcie plenerów są obecne w cerkwiach, kaplicy Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny i jako przydrożne kapliczki na drzewach. Sukcesywnie przekazujemy prace plenerowe placówkom muzealnym posiadającym w swych zbiorach ikony historyczne.

czwartek, 1 lutego 2024

Zaproszenie na wystawę w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

 

Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów organizowane są nieprzerwanie od 2009 r. W 2023 r. odbyły się w Castel Gandolfo we Włoszech. Wzięli w nich udział artyści z Polski i Ukrainy. Wybierając tematy kolejnych plenerów staramy się odczytywać Ewangelię w kontekście czasów, w których przyszło nam żyć. Ostanie dwa lata naznaczone są bólem, goryczą i niepewnością, a także dojmująco odczuwaną rozłąką. Dramat wojny w Ukrainie uświadamia nam sens poświęcenia i ofiary, a także potrzebę wspólnoty i solidarności. Dlatego w 2023 r. tematem pleneru były słowa Jezusa: Oto syn Twój – oto Matka twoja – skierowane do Marii i św. Jana, wypowiedziane z krzyża. Teologowie nazywają je „testamentem z Krzyża”.

Prace namalowane w czasie pleneru prezentują artystyczne i duchowe poszukiwanie odpowiedzi na wyzwania życia i wiary wobec brutalnej teraźniejszości i jakże niepewnej przyszłości. W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprezentujemy blisko 60 prac. Nie wszystkie jednak powstały we Włoszech. Od czasu wybuchu wojny nasi lwowscy koledzy nie mogą opuścić Ukrainy. Ikony Danyly Movchana, Kostka Markovycha, Tarasa Kuziv i Ivana Daszki dołączyły do wystawy poplenerowej we Lwowie, w Galerii Dzyga.

Plener w Castel Gandolfo odbył się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz